Who's Online

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

Ernest Bryll o Rock Oratorium

 " Tytuł oratorium wzięty jest z mojego wiersza. Próbuję opowiedzieć o naszym poszukiwaniu domu. Bo niby go mamy, jest nasza ojczyzną własną a jednak nie czujemy się w nim dobrze. Inaczej sobie ten pobyt wyobrażaliśmy. Inaczej marzyliśmy o samych sobie. Teraz - jakby nie mamy marzeń. Nie śnimy. Przyjmujemy rzeczywistość, która wcale nam się nie podoba, za normę. Dlaczego?"

 oratorium1Rock-Oratorium "Bo ma duszę nasz dom" miało swoje prawykonanie na III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dobrej. Pomysłodawcą tego projektu artystycznego był Ks.dr. Andrzej Chibowski. Libretto Rock-Oratorium napisał jeden z najwybitniejszych poetów polskich Ernest Bryll - autor tekstów znanych musicali "Kolęda nocka", "Na szkle malowane" - dramaturg i i autor tekstów śpiewanych przez najwybitniejszych artystów polskiej estrady. To multimedialne dzieło wykonywane było po raz pierwszy  przez OPOLE GOSPEL CHOIR z akompaniamentem orkiestry BIG WARSAW BAND. W ramach widowiska pokazywane są obrazy, zdjęcia z historii Polski czasu Transformacji. Refleksja zawarta w kilkunastu utworach - songach wokalno-instrumentalnych na temat Ojczyzny, wiary, wolności ludzkich wyborów w nowej rzeczywistości - będąca doskonałą okazją, abyśmy na ostatnie tak ważne lata polskiej historii spojrzeli inaczej, niż jedynie przez pryzmat politycznych wydarzeń i gospodarczych korzyści.

 To moment, abyśmy jako naród, ale i każdy z osobna, zastanowili się nad tym, jak ten upragniony wolności z takim trudem odzyskanej, w sposób odpowiedzialny zagospodarowywać. Rock-Oratorium to próba opowiedzenia o rozterkach polskiej Transformacji. O tym, dlaczego tak się stało, jak jest. Dlaczego tak trudno odzyskana wolność buduje często nasze nowe zniewolenia? Dlaczego kultura wszechpotężnej i łatwo dostępnej konsumpcji tak ogarnęła i zafascynowała każdego z nas, iż w tym amoku nie dostrzegamy już prawdziwych zagrożeń i niebezpieczeństw? Okazuje się, że łatwiej było dokonać nawet nagle i bezkrwawo historycznego przewrotu niż zagospodarować polski dom mądrymi i odpowiedzialnymi decyzjami i czynami.

W swoim ostatecznym wymiarze to multimedialne widowisko Rock-Oratorium "Bo ma duszę nasz dom..." niesie nam optymistyczne przesłanie. Polski Ojczysty dom ma duszę. Jest nim prawda ojczystej mowy, wewnętrzna godność i nie zatracona do końca odpowiedzialność. Pełna nadzieji finałowa pieśń Oratorium ukazuje jednoznacznie, iż świadomi swoich wad, małości, grzeszności ale i bogaci duszą polskiego narodu, w tym historycznym dla Polski, Europy i świata czasie chcemy jeszcze raz, na nowo podjąć trud wędrowania. Polski Dom tylko wtedy będzie stabilny, silny, jeśli będzie miał prawdziwą duszę opartą na poszanowaniu tradycji i jednoczesnym otwarciu się na prawdziwe wezwania XXI wieku.

 W warstwie muzycznej Rock-Oratorium - to szereg utworów rockowych między którymi możemy usłyszeć pełne refleksji spokojne nastrojowe ballady. Występują również rytmy bluesowe i elementy muzyki gospel. Bogata i pomysłowa aranżacja, melodyjne jasne tematy muzyczne, znakomicie oddają głębię przesłania płynącego z poetyckiego tekstu. W wymiarze scenograficznym widowisko to odbywa się w przestrzeni polskiego domu, z którego okien widać maszerujących z nadzieją ku nowym czasom strudzonych ludzi. Całość ubogacona jest obrazami, zdjęciami z najnowszej historii Polski.